aimeos-core - en to da translation catalogue (227 entries)

en: %1$d article | %1$d articles
da[0]: %1$d vare
da[1]: %1$d varer

en: %1$d review | %1$d reviews
da[0]: %1$d anmeldelse
da[1]: %1$d anmeldelser

note: / Rebate format with rebate value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s off
da: %1$s %2$s rabat

note: / Order status (%1$s) and date (%2$s), e.g. "received at 2000-01-01"
en: %1$s at %2$s
da: %1$s den %2$s

note: / Price shipping format with shipping / payment cost value (%1$s) and currency (%2$s)
en: + %1$s %2$s/item
da: + %1$s %2$s/vare

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: + %1$s%% VAT
da: + %1$s%% moms

en: + Payment costs
da: + Betalingsomkostninger

en: + Shipping
da: + Levering

en: + shipping costs
da: + leveringsomkostninger

en: +1 123 456 7890
da: +4511223344

en: Account
da: Konto

en: Add to basket
da: Tilføj til kurv

en: Additional
da: Ekstra

en: Additional 2
da: Ekstra 2

en: Address with ID "%1$s" not found
da: Adresse med ID "%1$s" ikke fundet

en: Addresses
da: Adresser

en: All deliveries shipped are subject to our terms and conditions, which are available on our website and which you accepted when placing your order.
    
    This email contains confidential information and is exclusively for the use of the person addressed. Should you not be that person then please reply to this e-mail and delete the e-mail and attachments afterwards.
da: Alle leveringer er underlagt vores forretningsbetingelser, der kan ses på vores hjemmeside og som du accepterede da du placerede din ordre.
    
    Denne email indeholder fortrolig information der kun benyttes af personen den er sendt til. Er du ikke den person, bedes du besvare mailen og bagefter slette den og alle vedhæftede filer.

note: / Payment e-mail legal information
en: All orders are subject to our terms and conditions.
da: Alle leveringer er underlagt vores forretningsbetingelser, der kan ses på vores hjemmeside og som du accepterede da du placerede din ordre.
    
    Denne email indeholder fortrolig information der kun benyttes af personen den er sendt til. Er du ikke den person, bedes du besvare mailen og bagefter slette den og alle vedhæftede filer.

en: An account has been created for you.
da: Din konto er nu oprettet.

en: Article
da: Vare

en: Article no.
da: Varenr.

en: Article no.:
da: Varenr.:

en: At least one billing address part is missing or invalid
da: Mindst en faktureringsadresse mangler eller er ugyldig.

en: At least one delivery address part is missing or invalid
da: Mindst en leveringsadresse mangler eller er ugyldig.

en: Attributes
da: Egenskaber

en: Back
da: Tilbage

en: Basket
da: Indkøbskurv

en: Billing address
da: Faktureringsadresse

en: Billing address part "%1$s" is invalid
da: Betalingsadressedelen "%1$s" er ugyldig

en: Billing address part "%1$s" is missing
da: Betalingsadressedelen "%1$s" mangler

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Bulk order
da: Multi-vare bestilling

en: Bundled products
da: Produktpakker

en: Buy now
da: Køb nu

en: Cancel
da: Annullér

en: Categories
da: Kategorier

en: Change
da: Skift

en: Change payment
da: Skift betalingsmetode

en: Channel
da: Kanal

en: Characteristics
da: Karakteristika

en: Check
da: Tjek

en: City
da: By

en: Close
da: Luk

en: Company
da: Firma

en: Confirmation
da: Bekræft

en: Country
da: Land

en: Coupon codes
da: Kuponkode

en: Coupons
da: Kuponer

en: Create a customer account for me
da: Opret en brugerprofil til mig

en: Created
da: Oprettet

en: Customer account
da: Brugerprofil

en: Dear %1$s %2$s
da: Kære %1$s%2$s

en: Dear %1$s %2$s %3$s
da: Kære %1$s %2$s %3$s

en: Dear Miss %1$s %2$s
da: Kære %1$s %2$s

en: Dear Mr %1$s %2$s
da: Kære %1$s %2$s

en: Dear Mrs %1$s %2$s
da: Kære %1$s %2$s

en: Dear Sir or Madam
da: Kære

en: Delete
da: Slet

en: Delivery
da: Levering

en: Delivery address
da: Leveringsadresse

en: Delivery address deleted successfully
da: Leveringsadresse slettet

en: Delivery address part "%1$s" is invalid
da: Leveringsadressedelen "%1$s" er ugyldig

en: Delivery address part "%1$s" is missing
da: Leveringsadressedelen "%1$s" mangler

en: Delivery within
da: Levering inden

en: Description
da: Beskrivelse

en: Details
da: Detajler

en: E-Mail
da: Email

note: / E-mail HTML title
en: E-mail notification
da: Email notifikation

en: End date
da: Slut dato

en: Favorite products
da: Favorit produkter

en: Fields with an * are mandatory
da: Felter med * skal udfyldes

en: File "%1$s" doesn't exist
da: Filen "%1$s" eksisterer ikke

en: First name
da: Fornavn

en: GB999999973
da: DK11223344

en: Go
da: Gå

en: Grid view
da: Flisevisning

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a> and <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a>
da: Jeg accepterer <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">handelsbetingelser</a> og <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">databeskyttelse</a>

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a> and <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">cancellation policy</a>
da: Jeg accepterer <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">handelsbetingelser</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privatlivspolitik</a> og  <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">fortrydelsesbetingelser</a>

en: If back in stock
da: Hvis tilbage på lager

en: If price decreases
da: Hvis pris falder

en: If you have any questions, please reply to this e-mail
da: Har du nogle spørgsmål, kan du besvare denne mail

en: Incl. %1$s%% %2$s
da: Inkl. %1$s%% %2$s

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: Incl. %1$s%% VAT
da: Inkl. %1$s%% Moms

en: Included rebates
da: Inkluderet rabat

en: Language
da: Sprog

en: Last name
da: Efternavn

en: Last seen
da: Sidst sete

en: Latest
da: Seneste

en: Like entered by you
da: Som skrevet af dig

en: List view
da: Listevisning

en: More reviews
da: Flere anmeldelser

en: Name
da: Navn

en: New delivery address
da: Ny leveringsadresse

en: Next
da: Næste

en: Next order
da: Næste ordre

en: No articles found for <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Please try again with a different keyword.
da: Ingen varer fundet for <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Prøv igen med et andet ord.

en: Number of coupon codes exceeds the limit
da: Antallet af kupon koder er nået

en: One month
da: En måned

en: One or more products you are watching have been updated.
da: En eller flere produkter du ser, er blevet opdateret.

en: One week
da: En uge

en: Options
da: Muligheder

en: Order
da: Ordre

en: Order %1$s
da: Ordre %1$s

en: Order ID
da: Ordre ID

en: Order channel
da: Ordrekanal

en: Order date
da: Ordredato

en: Order details
da: Ordredetajler

en: Order history
da: Ordrehistorik

en: Order status
da: Ordrestatus

en: Other customers also bought
da: Andre kunder købte også

en: Our products
da: Vores produkter

en: Page %1$d of %2$d
da: Side %1$d af %2$d

en: Password
da: kodeord

en: Pay now
da: Betal nu

en: Payment
da: Betaling

en: Payment costs
da: Betalingsomkostninger

en: Payment status
da: Betalingsstatus

en: Pinned products
da: Gemte produkter

en: Please accept the terms and conditions
da: Venligst accepter vores handelsbetingelser

en: Please check your order
da: Tjek venligst din ordre

en: Please choose your delivery method
da: Vælg venligst fragtløsning

en: Please choose your payment method
da: Vælg venligst betalingsløsning

en: Please enter at least three characters
da: Skriv mindst tre tegn

en: Please enter your payment details
da: Skriv dine betalingsoplysninger

en: Please recheck your delivery choice
da: Check venligst dit valg af levering

en: Please recheck your payment choice
da: Check venligst dit valg af betaling

en: Please select
da: Vælg

en: Postal code
da: Postnr.

en: Previous
da: Forrige

en: Price
da: Pris

en: Proceed
da: Forsæt

en: Processing the payment failed
da: Betalingen fejlede

en: Product
da: Produkt

en: Product image
da: Produktbillede

en: Products you might be also interested in
da: Produkter du måske er interesseret i

en: Properties
da: Egenskaber

en: Qty
da: Antal

en: Quantity
da: Antal

en: Rating
da: Score

en: Related
da: Relateret

en: Relevance
da: Relevans

en: Reset
da: Nulstil

note: / Product search hint with user provided search string (%1$s)
en: Result for "%1$s"
da: Resultat for "%1$s"

en: Reviews
da: Anmeldelser

en: SKU or article name
da: SKU eller varenavn

en: Salutation
da: Tiltaleform

en: Save
da: Gem

en: Search
da: Søg

en: Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d article) | Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d articles)
da[0]: Søgeresultat for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d vare)
da[1]: Søgeresultat for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d varer)

en: Select country
da: Vælg land

en: Select currency
da: Vælg valuta

en: Select language
da: Vælg sprog

en: Select salutation
da: Vælg tiltale

en: Select state
da: Vælg stat

en: Service fees
da: Servicegebyrer

en: Share
da: Del

en: Shipping
da: Levering

en: Show
da: Vis

en: Sort by:
da: Sorter efter:

en: State
da: Status

en: Stock
da: Lager

note: / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out) and stock level string (%2$s) / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out) and stock level string (%2$s)
en: Stock: %1$s, %2$s
da: Lager: %1$s, %2$s

note: / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out), stock level string (%2$s) and back in stock date (%3$s) / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out), stock level string (%2$s) and back in stock date (%3$s)
en: Stock: %1$s, %2$s, back on %3$s
da: Lager: %1$s, %2$s, tilbage %3$s

en: Street
da: Vejnavn og nr.

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: Suggested products
da: Forslåede produkter

en: Sum
da: Total

en: Supplier information
da: Leverandør information

en: Suppliers
da: Leverandører

en: Telephone
da: Telefon

en: Terms and conditions
da: Handelsbetingelser

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
da: Tak for din ordre %1$s fra %2$s.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
    
    The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
da: Tak for din ordre %1$s fra %2$s.
    
    Ordren sættes på hold til vi modtager betalingen. Hvis du har valgt at betale med kontooverføsel, bedes du lave overførlsen med ordre ID %1$s som reference.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
    
    We received the payment and will care about your order immediately.
da: Tak for din ordre %1$s fra %2$s.
    
    Vi har modtaget betalingen og vil håndtere din ordre med det samme.

en: Thank you for your order and authorizing the payment.
    An e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
da: Tak for din ordre og betaling. En email med dine ordredetaljer sendes indenfor få minutter.

en: Thank you for your order.
    We received your payment and an e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
da: Tak for din ordre.
    Vi har modtaget din betaling og en email med dine ordredetaljer sendes indenfor få minutter.

en: Thank you for your review!
da: Tak for din anmeldelse!

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The delivery status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
da: Leveringsstatus for din ordre %1$s fra %2$s har ændret sig til "%3$s".

en: The payment confirmation for your order is still pending.
    You will get an e-mail as soon as the payment is authorized.
da: Bekræftelsen af din betaling afventer vi stadig. Du får en mail når alt er bekræftet.

en: Toggle fullscreen
da: Aktiver/deaktiver fuldskærm

en: Top seller
da: Topsælger

en: Total quantity
da: Totalt antal

en: Try again
da: Prøv igen

en: Two weeks
da: To uger

en: Update
da: Opdater

en: Vat ID
da: CVR-nummer

en: Watched products
da: Sete produkter

en: We have received your payment, and will take care of your order immediately.
da: Vi har modtaget din betaling og vil håndtere din ordre med det samme.

en: Web site
da: Webside

en: What do you think about the product
da: Hvad synes du om produktet

en: You are here:
da: Du er her:

en: You can use your voucher any time in our online shop
da: Du kan bruge din kode når som helst på vores webshop

en: Your account
da: Din konto

en: Your choice
da: Dit valg

en: Your comment
da: Din kommentar

note: / Account creation e-mail subject
en: Your new account
da: Din nye konto

note: / Payment e-mail subject with order ID
en: Your order %1$s
da: Din ordre %1$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: Your order %1$s from %2$s has been dispatched.
da: Din ordre %1$s fra %2$s er blevet afsendt.

en: Your rating
da: Din bedømmelse

en: Your reference
da: Din reference

en: Your reference number
da: Dit referencenummer

en: Your review
da: Din anmeldelse

en: Your search result
da: Dit søgeresultat

en: Your voucher
da: Din rabatkode

en: Your voucher:
da: Din rabatkode:

note: / Product notification e-mail subject
en: Your watched products
da: Dine sete produkter

en: Zoom in/out
da: Zoom ind/ud

en: address
da: Adresse

en: clear all
da: slet alt

en: delivery
da: Levering

note: / Price quantity format with quantity (%1$s)
en: from %1$s
da: ved %1$s

en: like billing address
da: Som faktura-adresse

en: new address
da: Ny adresse

en: none
da: ingen

en: order
da: ordre

en: payment
da: Betaling

en: price:default
da: Standardpris

note: / code for "product is in stock"
en: stock-high
da: Mange på lager

note: / code for "only a few products are available"
en: stock-low
da: Få på lager

note: / code for "product is out of stock"
en: stock-out
da: Udsolgt

note: / code for "product is available (without stock limit)"
en: stock-unlimited
da: Ubegrænset lager

en: summary
da: Opsummering

en: tax
da: moms

en: ▲ Name
da: ▲ Navn

en: ▲ Price
da: ▲ Pris

en: ▼ Name
da: ▼ Navn

en: ▼ Price
da: ▼ Pris
