aimeos-core - en to fr translation catalogue (280 entries)

en: %1$d review | %1$d reviews
fr[0]: %1$d avis
fr[1]: %1$d avis

note: / Rebate format with rebate value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s off
fr: remise de %1$s %2$s

note: / Order status (%1$s) and date (%2$s), e.g. "received at 2000-01-01"
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s le %2$s

note: / Price shipping format with shipping / payment cost value (%1$s) and currency (%2$s)
en: + %1$s %2$s/item
fr: + %1$s %2$s/article

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: + %1$s%% VAT
fr: + %1$s %% TVA

en: + Payment costs
fr: + frais de paiement

en: + Shipping
fr: + Livraison

en: + shipping costs
fr: + frais d'envoi

en: Account
fr: Compte

en: Add billing address
fr: Ajouter une adresse de facturation

en: Add to basket
fr: Ajouter au panier

en: Additional
fr: Complément

en: Additional 2
fr: Complément 2

en: Address with ID "%1$s" not found
fr: Adresse numéro "%1$s" introuvable

en: Addresses
fr: Adresses

en: All deliveries shipped are subject to our terms and conditions, which are available on our website and which you accepted when placing your order.
    
    This email contains confidential information and is exclusively for the use of the person addressed. Should you not be that person then please reply to this e-mail and delete the e-mail and attachments afterwards.
fr: Toutes les commandes sont soumises à nos conditions générales, qui sont disponibles sur notre site web et que vous avez acceptées lors de votre commande.
    
    Ce courriel contient des informations confidentielles et est uniquement destiné à son destinataire. Dans le cas où vous ne seriez pas le bon destinataire de ce courriel, merci de répondre à ce courriel et d'ensuite supprimer ce courriel et toutes ses pièces jointes.

note: / Payment e-mail legal information
en: All orders are subject to our terms and conditions.
fr: Toutes les commandes sont sujettes à nos termes et conditions consultables sur notre site web. Vous les avez acceptés en passant commande. Cet e-mail contient des informations confidentielles et est exclusivement réservé à la personne à laquelle il a été adressé. Si vous avez reçu cet e-mail par erreur, merci de nous le signaler en répondant à cet e-mail et à veiller ensuite à le supprimer ainsi que les pièces jointes qu'il contient.

en: An account has been created for you.
fr: Un compte a été créé pour vous

en: Article no.
fr: Article n°

en: Article no.:
fr: Article numéro :

en: At least one billing address part is missing or invalid
fr: Au moins une partie de l'adresse de facturation est manquante ou invalide

en: At least one delivery address part is missing or invalid
fr: Au moins une partie de l'adresse de livraison est manquante ou invalide

en: Attributes
fr: Caractéristiques

en: Back
fr: Précédent

en: Basket
fr: Panier

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Billing address part "%1$s" is invalid
fr: La partie "1%1$s" de l'adresse de facturation est invalide

en: Billing address part "%1$s" is missing
fr: La partie "%1$s" de l'adresse de facturation est manquante

en: Birthday
fr: Date de naissance

en: Bulk order
fr: Commande en gros

en: Bundled products
fr: Produits groupés

en: Buy now
fr: Acheter

en: Cancel
fr: Annuler

en: Categories
fr: Catégories

en: Change
fr: Modifier

en: Change payment
fr: Changer de paiement

en: Characteristics
fr: Caractéristiques

en: Check
fr: Vérifiez

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: City
fr: Ville

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
fr: La classe "%1$s" n'implémente pas l'interface "%2$s"

en: Class "%1$s" does not implement interface "%2$s"
fr: La classe "%1$s" n'implémente pas l'interface "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
fr: Classe "%1$s" indisponible

en: Class "%1$s" not found
fr: Classe "%1$s" indisponible

en: Client HTML type is empty
fr: Le type de client HTML est vide

en: Client path is empty
fr: Le chemin du contrôleur est vide

en: Client type "%1$s" must consist of two parts separated by "/"
fr: Le type de client"%1$s"doit être composé de deux parties séparées par "/"

en: Close
fr: Fermer

en: Company
fr: Entreprise

en: Country
fr: Pays

en: Coupon codes
fr: Code de chèques-cadeaux

en: Create a customer account for me
fr: Me créer un compte client

en: Created
fr: Créé

en: Customer account
fr: Compte client

en: Customer with ID "%1$s" not found
fr: Client numéro "%1$s" introuvable

en: Dear %1$s %2$s
fr: Bonjour %1$s %2$s

en: Dear %1$s %2$s %3$s
fr: Bonjour %1$s %2$s %3$s

en: Dear Miss %1$s %2$s
fr: Chère Mademoiselle %1$s %2$s

en: Dear Mr %1$s %2$s
fr: Cher M. %1$s %2$s

en: Dear Mrs %1$s %2$s
fr: Chère Madame %1$s %2$s

en: Dear Sir or Madam
fr: Chère Madame, Cher Monsieur,

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delivery
fr: Livraison

en: Delivery address
fr: Adresse de livraison

en: Delivery address deleted successfully
fr: Suppression de l'adresse de livraison effectuée

en: Delivery address part "%1$s" is invalid
fr:  La partie "%1$s"  de l'adresse de livraison est invalide

en: Delivery address part "%1$s" is missing
fr: La partie de l'adresse de livraison "%1$s" est manquante

en: Delivery within
fr: Livraison dans les

en: Details
fr: Détails

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: E-Mail
fr: E-mail

note: / E-mail HTML title
en: E-mail notification
fr: Notification par e-mail

en: End date
fr: Date de fin

en: Favorite products
fr: Produits favoris

en: Fields with an * are mandatory
fr: Les champs marqués d'un * sont obligatoires

en: File "%1$s" doesn't exist
fr: Le fichier "%1$s" n'existe pas

en: Filter
fr: Filtre

en: First name
fr: Prénom

en: GB999999973
fr: FR999999973

en: Go
fr: Chercher

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a> and <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a>
fr: J'accepte les <a href="%1$s" target="_blank" title="conditions générales" alt="conditions générales">conditions générales</a> et la <a href="%2$s" target="_blank" title="politique de confidentialité" alt="politique de confidentialité">politique de confidentialité</a>

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a> and <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">cancellation policy</a>
fr: J'accepte les <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">termes et conditions</a>,  la <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">politique de confidentialité</a> et les <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">conditions de rétractation</a>

en: If back in stock
fr: Si de retour en stock

en: If price decreases
fr: Si le prix diminue

en: If you have any questions, please reply to this e-mail
fr: Si vous avez des questions, merci de répondre à cet e-mail

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: Incl. %1$s%% VAT
fr: Incl. %1$s%% de TVA

en: Included rebates
fr: Promotions incluses

en: Interval
fr: Intervalle

en: Invalid characters in class name "%1$s"
fr: Caractères invalides dans le nom de catégorie "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
fr: Caractères invalides dans le nom du client "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s" in "%2$s"
fr: Caractères invalides dans le nom du client "%1$s" dans "%2$s"

en: Invalid class name "%1$s"
fr: Nom de classe "%1$s" non valide

en: Invalid domain "%1$s"
fr: Domaine non valide "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
fr: Usine invalide "%1$s"

en: Invalid process response from service provider with code "%1$s"
fr: Réponse de processus invalide du fournisseur de service de code "%1$s"

en: Language
fr: Langue

en: Last name
fr: Nom

en: Last seen
fr: Derniers articles consultés

en: Latest
fr: Le plus récent

en: Like entered by you
fr: Comme vous l'avez encodé

en: List view
fr: Vue en liste

en: Login
fr: Se connecter

en: More reviews
fr: Autres avis

en: Name
fr: Nom

en: New delivery address
fr: Nouvelle adresse de livraison

en: Next
fr: Suivant

en: Next order
fr: Commande suivante

en: No articles found for <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Please try again with a different keyword.
fr: Pas d'article trouvé pour <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Merci d'essayer à nouveau avec un autre mot-clé.

en: No product with ID "%1$s" found
fr: Aucun produit avec l'ID "%1$s" n'a été trouvé.

en: No service for code "%1$s" found
fr: Aucune service pour le code "1%1$s" n'a été trouvé

en: No type item for "%1$s/%2$s" in "%3$s" found
fr: Aucun type d'item trouvé pour "%1$s/%2$s" dans "%3$s"

en: No view available
fr: Pas de visuel disponible

en: Number of coupon codes exceeds the limit
fr: Vous avez atteint la limite du nombre de codes de chèques-cadeaux

en: Object doesn't implement "%1$s"
fr: L'objet n'implémente pas "%1$s"

en: One month
fr: Un mois

en: One or more products you are watching have been updated.
fr: Un ou plusieurs produits que vous consultez vient d'être mis à jour.

en: One week
fr: Une semaine

en: Order
fr: Commande

en: Order %1$s
fr: Commande %1$s

en: Order ID
fr: Numéro de commande

en: Order channel
fr: Chaîne de commande

en: Order date
fr: Date de commande

en: Order details
fr: Détails de la commande

en: Order history
fr: Historique des commandes

en: Order status
fr: Statut de la commande

en: Order with ID "%1$s" not found
fr: Commande numéro "%1$s" introuvable

en: Other customers also bought
fr: Les autres clients ont également choisi

en: Our products
fr: Nos produits

en: Page %1$d of %2$d
fr: Page %1$d sur %2$d

en: Password
fr: Mot de passe

en: Pay now
fr: Payez maintenant

en: Payment
fr: Paiement

en: Payment costs
fr: Frais de paiement

en: Payment status
fr: Statut du paiement

en: Pinned products
fr: Produits épinglés

en: Please accept the terms and conditions
fr: Veuillez accepter les conditions générales

en: Please check your order
fr: Merci de vérifier votre commande

en: Please choose your delivery method
fr: Merci de choisir un mode de livraison

en: Please choose your payment method
fr: Merci de choisir votre mode de paiement

en: Please enter at least three characters
fr: Entrez au moins trois caractères s'il vous plaît

en: Please enter your payment details
fr: Veuillez renseigner vos informations de paiement

en: Please recheck your delivery choice
fr: Veuillez revérifier votre choix pour la livraison

en: Please recheck your payment choice
fr: Veuillez revérifier votre choix pour le paiement

en: Please select
fr: Merci de choisir

en: Postal code
fr: Code postal

en: Previous
fr: Précédent

en: Price
fr: Prix

en: Proceed
fr: Continuer

en: Processing the payment failed
fr: Le traitement du paiement a échoué

en: Product
fr: Produit

en: Product image
fr: Image du produit

en: Products you might be also interested in
fr: Ces produits pourraient également vous intéresser

en: Properties
fr: Propriétés

en: Qty
fr: Qté

en: Quantity
fr: Quantité

en: Rating
fr: Note

en: Reference
fr: Référence

en: Related
fr: Lié

en: Relevance
fr: Pertinence

en: Reset
fr: Remise à zéro

note: / Product search hint with user provided search string (%1$s)
en: Result for "%1$s"
fr: Résultat pour "%1$s"

en: Reviews
fr: Avis

en: SKU or article name
fr: Nom d'article ou SKU

en: Salutation
fr: Titre

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Search
fr: Recherche

en: Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d article) | Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d articles)
fr[0]: Résultat de la recherche pour <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d articles)
fr[1]: Résultat de la recherche pour <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d articles)

en: Select country
fr: Sélectionner le pays

en: Select currency
fr: Choisissez votre devise

en: Select language
fr: Choisissez votre langue

en: Select salutation
fr: Choisir le titre

en: Select state
fr: Choisir l'état

en: Service fees
fr: Frais de service

en: Share
fr: Partagez

en: Shipping
fr: Livraison

en: Show
fr: Voir

en: Show all quotes
fr: Voir tous les tarifs

en: Sort by:
fr: Trier par :

en: State
fr: État

en: Status
fr: État

note: / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out) and stock level string (%2$s) / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out) and stock level string (%2$s)
en: Stock: %1$s, %2$s
fr: Stock : %1$s, %2$s

note: / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out), stock level string (%2$s) and back in stock date (%3$s) / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out), stock level string (%2$s) and back in stock date (%3$s)
en: Stock: %1$s, %2$s, back on %3$s
fr: Stock : %1$s, %2$s, à nouveau disponible %3$s

en: Street
fr: Rue

en: Sub-total
fr: Sous-total

en: Subscription ID
fr: Abonnement ID

en: Subscription details
fr: Détails de l'abonnement

en: Subscription interval
fr: Intervalle de l'abonnement

en: Subscription product
fr: Produit par abonnement

en: Subscription with ID "%1$s" not found
fr: L'abonnement dont l'ID est "1%1$s" n'a pas été trouvé

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Suggested products
fr: Produits suggérés

en: Sum
fr: Montant

en: Supplier information
fr: Détail du fournisseur

en: Suppliers
fr: Fournisseurs

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Template "%1$s" not available
fr: Modèle "%1$s" indisponible

en: Terms and conditions
fr: Conditions générales

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
fr: Nous vous remercions pour votre commande %1$s à %2$s.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
    
    The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
fr: Merci pour votre commande %1$s à %2$s.
    
    La commande est en attente jusqu'à ce que nous recevions le paiement final. Si vous avez choisi de payer en avance, merci de transférer l'argent vers notre compte bancaire avec le numéro de commande %1$s en référence.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
    
    We received the payment and will care about your order immediately.
fr: Nous vous remercions pour votre commande %1$s du %2$s.
    
    Nous avons reçu le paiement et nous nous occupons de votre commande dès maintenant.

en: Thank you for your order and authorizing the payment.
    An e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
fr: Merci pour votre commande et l'autorisation du paiement. Un e-mail reprenant les détails de votre commande vous sera envoyé dans un instant.

en: Thank you for your order.
    We received your payment and an e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
fr: Merci pour votre commande. Nous avons bien réceptionné votre paiement. Un e-mail reprenant les détails de votre commande vous sera envoyé dans un instant.

en: Thank you for your review!
fr: Merci d'avoir partagé votre avis !

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The delivery status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
fr: Le statut de livraison de votre commande %1$s à %2$s a été modifié en "%3$s".

en: The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
fr: La commande est en attente jusqu'à ce que nous recevions le paiement final. Si vous avez choisi de payer à l'avance, veuillez transférer l'argent sur notre compte bancaire en utilisant l'ID de commande %1$s comme référence.

en: The order was canceled.
    Do you wish to retry your order?
fr: Votre commande a été annulée. Souhaitez-vous réessayer?

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The parcel for your order %1$s from %2$s could not be delivered.
fr: Le colis de votre commande %1$s à %2$s n'a pas pu être livré.

en: The payment confirmation for your order is still pending.
    You will get an e-mail as soon as the payment is authorized.
fr: La confirmation du paiement de votre commande est toujours en attente. Vous recevrez un e-mail dès que le paiement aura été autorisé.

en: The payment couldn't be renewed
fr: Le paiement n'a pas pu être renouvelé

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: The payment for your order %1$s from %2$s has been refunded.
fr: Le paiement pour votre commande %1$s à %2$s a été remboursé.

en: The subscription for the product has ended
fr: L'abonnement au produit est terminé

en: The subscription for the product has ended.
fr: L'abonnement pour ce produit s'est terminé.

en: Three month
fr: Trois mois

en: Time frame
fr: Plage de temps

en: Toggle fullscreen
fr: Passer en mode plein écran

en: Top seller
fr: Meilleures ventes

en: Total quantity
fr: Quantité totale

en: Try again
fr: Essayez à nouveau

en: Two weeks
fr: Deux semaines

en: Unable to call method "%1$s"
fr: Impossible d'appeler la méthode "%1$s"

en: Unable to create an account for "%1$s": %2$s
fr: Création du compte impossible pour "%1$s": %2$s

en: Unable to create an account: %1$s
fr: Création du compte impossible: %1$s

en: Unable to save address for customer "%1$s": %2$s
fr: Impossible de sauvegarder l'adresse pour le client "%1$s" : %2$s

en: Unable to set cache entry: %1$s
fr: Impossible de définir l'entrée du cache: %1$s

en: Unfortunately, the payment for your order was refused.
    Do you wish to retry?
fr: Le paiement pour votre commande a malheureusement été refusé. Souhaitez-vous réessayer?

en: Update
fr: Actualiser

en: Variant
fr: Divers

en: Vat ID
fr: Numéro de TVA

en: Vendor response
fr: Réponse du vendeur

en: Watch
fr: Consulter

en: Watched products
fr: Produits consultés

en: We have received your payment, and will take care of your order immediately.
fr: Nous avons bien reçu votre paiement et allons traiter votre commande immédiatement.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: We received the returned parcel for your order %1$s from %2$s.
fr: Nous avons reçu le colis retourné de votre commande %1$s à %2$s.

en: Web site
fr: Site web

en: What do you think about the product
fr: Ce que vous pensez du produit

note: / Date format with year (Y), month (m) and day (d). See http://php.net/manual/en/function.date.php
en: Y-m-d
fr: d/m/Y

en: YYYY-MM-DD
fr: AAAA-MM-JJ

en: YYYY-MM-DD HH:mm
fr: AAAA-MM-JJ HH:mm

en: You are here:
fr: Vous êtes ici :

en: You can use your voucher any time in our online shop
fr: Vous pouvez utiliser votre bon d'échange à tout moment dans notre boutique en ligne

en: You will now be forwarded to the next step
fr: Vous allez maintenant être redirigé vers l'étape suivante

en: You've cancelled the subscription
fr: Vous avez annulé l'abonnement

en: Your account
fr: Votre compte

en: Your choice
fr: Votre choix

en: Your comment
fr: Votre commentaire

note: / Account creation e-mail subject
en: Your new account
fr: Votre nouveau compte

note: / Payment e-mail subject with order ID
en: Your order %1$s
fr: Votre commande %1$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: Your order %1$s from %2$s has been dispatched.
fr: Votre commande %1$s à %2$s a été expédiée.

en: Your rating
fr: Votre note

en: Your reference
fr: Votre référence

en: Your reference number
fr: Votre numéro de commande

en: Your review
fr: Votre avis

en: Your search result
fr: Résultat de votre recherche

en: Your subscription
fr: Votre souscription

en: Your subscription product
fr: Votre produit par abonnement

en: Your voucher
fr: Votre bon

en: Your voucher:
fr: Votre bon:

note: / Product notification e-mail subject
en: Your watched products
fr: Vos produits consultés

en: Zoom in/out
fr: Zoom / Dézoom

en: address
fr: Adresse

en: clear all
fr: tout effacer

en: delivery
fr: Livraison

note: / Price quantity format with quantity (%1$s)
en: from %1$s
fr: à partir de %1$s

en: like billing address
fr: Identique à l'adresse de facturation

en: new address
fr: nouvelle adresse

en: none
fr: aucun

en: order
fr: commande

en: payment
fr: Paiement

en: price:default
fr: prix : défaut

en: process
fr: traitement

note: / code for "product is in stock"
en: stock-high
fr: produit en stock

note: / code for "only a few products are available"
en: stock-low
fr: il ne reste que quelques produits disponibles

note: / code for "product is out of stock"
en: stock-out
fr: en rupture de stock

note: / code for "product is available (without stock limit)"
en: stock-unlimited
fr: produit disponible

en: summary
fr: Résumé

en: tax
fr: Taxe

en: ▲ Name
fr: ▲ Nom

en: ▲ Price
fr: ▲ Prix

en: ▼ Name
fr: ▼ Nom

en: ▼ Price
fr: ▼ Prix
