aimeos-core - en to it translation catalogue (282 entries)

en: %1$d article | %1$d articles
it[0]: %1$d prodotto
it[1]: %1$d prodotti

note: / Rebate format with rebate value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s off
it: %1$s %2$s di sconto

note: / Order status (%1$s) and date (%2$s), e.g. "received at 2000-01-01"
en: %1$s at %2$s
it: %1$s del %2$s

note: / Price shipping format with shipping / payment cost value (%1$s) and currency (%2$s)
en: + %1$s %2$s/item
it: + %1$s %2$s/unità

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: + %1$s%% VAT
it: + %1$s%% IVA

en: + Payment costs
it: Costi per il metodo di pagamento

en: + Shipping
it: Spedizione

en: + shipping costs
it: Costi di spedizione

en: Add to basket
it: Aggiungi al carrello

en: Additional
it: Aggiuntivo

en: Additional 2
it: Aggiuntivo 2

en: Address with ID "%1$s" not found
it: Indirizzo con ID "%1$s" non trovato

en: Addresses
it: Indirizzi

en: All deliveries shipped are subject to our terms and conditions, which are available on our website and which you accepted when placing your order.
    
    This email contains confidential information and is exclusively for the use of the person addressed. Should you not be that person then please reply to this e-mail and delete the e-mail and attachments afterwards.
it: Tutti gli ordini spediti sono soggetti ai nostri termini e condizioni, disponibili sul nostro sito e che sono stati accettati al momento della conferma dell'ordine.
    
    Questa email contiene informazioni confidenziali ed è esclusivamente destinata al destinatario indicato in indirizzo. Se avete ricevuto questa email per errore vi preghiamo di rispondere a questa email e poi cancellarla assieme ad eventuali allegati.

note: / Payment e-mail legal information
en: All orders are subject to our terms and conditions.
it: Tutti gli ordini spediti sono soggetti ai nostri termini e condizioni, disponibili sul nostro sito e che sono stati accettati al momento della conferma dell'ordine.
    
    Questa email contiene informazioni confidenziali ed è esclusivamente destinata al destinatario indicato in indirizzo. Se avete ricevuto questa email per errore vi preghiamo di rispondere a questa email e poi cancellarla assieme ad eventuali allegati.

en: An account has been created for you.
it: Il tuo account è stato creato.

en: Article
it: Articolo

en: Article no.
it: Articolo n°

en: Article no.:
it: Articolo n.:

en: At least one billing address part is missing or invalid
it: Manca una parte dell'indirizzo di fatturazione, oppure non è valida

en: At least one delivery address part is missing or invalid
it: Manca una parte dell'indirizzo di spedizione, oppure non è valido.

en: Attributes
it: Attributi

en: Back
it: Indietro

en: Basket
it: Carrello

en: Billing address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Billing address part "%1$s" is invalid
it: La seguente parte dell'indirizzo di fatturazione non è valido: "%1$s"

en: Billing address part "%1$s" is missing
it: La seguente parte dell'indirizzo di fatturazione è mancante: "%1$s"

en: Birthday
it: Data di nascita

en: Bulk order
it: Ordine all'ingrosso

en: Bundled products
it: Prodotti venduti assieme

en: Buy now
it: Acquista

en: Cancel
it: Cancella

en: Categories
it: Categorie

en: Change
it: Modifica

en: Change payment
it: Modifica metodo di pagamento

en: Channel
it: Canale

en: Characteristics
it: Caratteristiche

en: Check
it: Verificato

en: Checkout
it: Cassa

en: City
it: Città

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
it: La classe "%1$s" non implementa "%2$s"

en: Class "%1$s" does not implement interface "%2$s"
it: La classe "%1$s" non implementa l'interfaccia "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
it: Classe "%1$s" non disponibile

en: Class "%1$s" not found
it: Classe " 1 %1$s" non trovata

en: Client HTML type is empty
it: Il tipo di client HTML è vuoto

en: Client path is empty
it: Il path del client è vuoto

en: Client type "%1$s" must consist of two parts separated by "/"
it: Il tipo di client "%1$s" deve consistere in due parti separate da "/"

en: Close
it: Chiudi

en: Company
it: Azienda

en: Confirmation
it: Conferma

en: Country
it: Nazione

en: Coupon codes
it: Buoni sconto

en: Coupons
it: Buoni sconto

en: Create a customer account for me
it: Crea un account cliente

en: Created
it: Creato

en: Customer account
it: Account cliente

en: Customer with ID "%1$s" not found
it: Cliente ID "%1$s" non trovato

en: Dear %1$s %2$s
it: Gentile %1$s %2$s

en: Dear %1$s %2$s %3$s
it: Gentile %1$s %2$s %3$s

en: Dear Miss %1$s %2$s
it: Gentile Sig.na %1$s %2$s

en: Dear Mr %1$s %2$s
it: Gentile signor %1$s %2$s

en: Dear Mrs %1$s %2$s
it: Gentile signora %1$s %2$s

en: Dear Sir or Madam
it: Gentile Sig.ra/Sig.

en: Delete
it: Cancella

en: Delivery
it: Consegna

en: Delivery address
it: Indirizzo di consegna

en: Delivery address deleted successfully
it: Indirizzo di consegna eliminato con successo

en: Delivery address part "%1$s" is invalid
it: La parte di indirizzo "%1$s" non è valida

en: Delivery address part "%1$s" is missing
it: La parte di indirizzo "%1$s" è mancante

en: Delivery within
it: Consegna entro

en: Description
it: Descrizione

en: Details
it: Dettagli

en: Downloads
it: Download

note: / E-mail HTML title
en: E-mail notification
it: Notifica E-mail

en: End date
it: Scadenza

en: Favorite products
it: Prodotti preferiti

en: Fields with an * are mandatory
it: I campi con * sono obbligatori

en: File "%1$s" doesn't exist
it: Il file "%1$s" non esiste

en: Filter
it: Filtro

en: First name
it: Nome

en: GB999999973
it: IT12345678910

en: Go
it: Vai

en: Grid view
it: Visualizzazione della griglia

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a> and <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a>
it: Ho letto e accettato <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">i termini e condizioni</a> e <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">la privacy policy</a>

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a> and <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy">cancellation policy</a>
it: Accetto <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions"> i termini e condizioni </a>, <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy"> la politica della privacy</a> e <a href="%3$s" target="_blank" title="cancellation policy" alt="cancellation policy"> la politica di cancellazione</a>

en: If back in stock
it: Se di nuovo disponibile

en: If price decreases
it: Se il prezzo diminuisce

en: If you have any questions, please reply to this e-mail
it: Se hai domande, rispondi a questa email

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: Incl. %1$s%% VAT
it: Incl. IVA %1$s%%

en: Included rebates
it: Incluso sconto

en: Interval
it: Intervallo

en: Invalid characters in class name "%1$s"
it: Carattere non valido nel nome della classe " 1 %1$s "

en: Invalid characters in client name "%1$s"
it: Carattere non valido nel nome del client "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s" in "%2$s"
it:  Caratteri non validi nel nome del client "%1$s" in "%2$s"

en: Invalid class name "%1$s"
it: Il nome della classe " 1 %1$s " non è valido

en: Invalid domain "%1$s"
it: Dominio " 1 %1$s " non valido

en: Invalid factory "%1$s"
it: Fattore " 1 %1$s " non valido

en: Invalid process response from service provider with code "%1$s"
it: Risposta del processo non valida dal service provider con il codice "%1$s"

en: Language
it: Lingua

en: Last name
it: Cognome

en: Last seen
it: Visualizzati di recente

en: Latest
it: Ultimo

en: Like entered by you
it: Come da te inserito

en: List view
it: Visualizzazione della lista

en: More reviews
it: Ulteriori recensioni

en: Name
it: Nome

en: New delivery address
it: Nuovo indirizzo di consegna

en: Next
it: Procedi

en: Next order
it: Prossimo ordine

en: No articles found for <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Please try again with a different keyword.
it: Nessun prodotto trovato per <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Riprova con un'altra parola.

en: No product with ID "%1$s" found
it: Nessun prodotto trovato con ID "%1$s"

en: No service for code "%1$s" found
it: Nessun servizio trovato per il codice "%1$s"

en: No type item for "%1$s/%2$s" in "%3$s" found
it: Nessun tipo di elemento trovato per "%1$s/%2$s" in "%3$s"

en: No view available
it: Nessuna vista disponibile

en: Number of coupon codes exceeds the limit
it: Il numero di coupon ha superato il limite consentito

en: Object doesn't implement "%1$s"
it: L'oggetto non implementa "%1$s"

en: One month
it: Un mese

en: One or more products you are watching have been updated.
it: Uno o più dei prodotti osservati è stato aggiornato

en: One week
it: Una settimana

en: Options
it: Opzioni

en: Order
it: Ordine

en: Order %1$s
it: Ordine %1$s

en: Order ID
it: Ordine n.

en: Order channel
it: Canale ordine

en: Order date
it: Data dell'ordine

en: Order details
it: Dettagli Ordine

en: Order history
it: Storico degli ordini

en: Order status
it: Status Ordine

en: Order with ID "%1$s" not found
it: Ordine n.%1$s non trovato

en: Other customers also bought
it: Spesso acquistato assieme

en: Our products
it: I nostri prodotti

en: Page %1$d of %2$d
it: Pagina %1$d di %2$d

en: Pay now
it: Effettua pagamento

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment costs
it: Costi del metodo di pagamento

en: Payment status
it: Status del pagamento

en: Pinned products
it: Prodotti memorizzati.

en: Please accept the terms and conditions
it: Perfavore accetta i nostri Termini e Condizioni

en: Please check your order
it: Perfavore verifica il tuo ordine

en: Please choose your delivery method
it: Perfavore scegli il metodo di consegna

en: Please choose your payment method
it: Perfavore scegli il metodo di pagamento

en: Please enter at least three characters
it: Perfavore inserisci almeno 3 caratteri

en: Please enter your payment details
it: Inserisci i tuoi dati per il pagamento

en: Please recheck your delivery choice
it: Verifica la tua scelta del metodo si consegna

en: Please recheck your payment choice
it: Verifica il tuo metodo di pagamento

en: Please select
it: Per favore seleziona

en: Postal code
it: CAP - Codice di avviamento postale

en: Previous
it: Precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Proceed
it: Procedi

en: Processing the payment failed
it: Il pagamento non è andato a buon fine

en: Product
it: Prodotto

en: Product image
it: Immagine del prodotto

en: Products you might be also interested in
it: Prodotti a cui potresti essere interessato

en: Properties
it: Proprietà

en: Qty
it: Q.tà

en: Quantity
it: Quantità

en: Rating
it: Valutazione

en: Reference
it: Referenze

en: Related
it: Collegato

en: Relevance
it: Rilevanza

note: / Product search hint with user provided search string (%1$s)
en: Result for "%1$s"
it: Risultati per "%1$s"

en: Reviews
it: Recensioni

en: SKU or article name
it: Nome articolo

en: Salutation
it: Saluto

en: Save
it: Salva

en: Search
it: Cerca

en: Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d article) | Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d articles)
it[0]: Risultato di ricerca per <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d prodotto)
it[1]: Risultato di ricerca per <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d articoli)

en: Select country
it: Seleziona Nazione

en: Select currency
it: Seleziona la valuta

en: Select language
it: Seleziona la lingua

en: Select salutation
it: Seleziona il saluto

en: Select state
it: Seleziona la provincia

en: Service fees
it: Commissioni

en: Services
it: Servizi

en: Share
it: Condividi

en: Shipping
it: Spedizione

en: Show
it: Mostra

en: Show all quotes
it: Mostra tutti i preventivi

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: State
it: Provincia

en: Status
it: Stato

note: / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out), stock level string (%2$s) and back in stock date (%3$s) / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out), stock level string (%2$s) and back in stock date (%3$s)
en: Stock: %1$s, %2$s, back on %3$s
it: Stock: %1$s, %2$s, nuovamente disponibile il %3$s

en: Street
it: Indirizzo

en: Sub-total
it: Subtotale

en: Subscription ID
it: Id di iscrizione

en: Subscription details
it: Dettagli dell'iscrizione

en: Subscription interval
it: Intervallo di iscrizione

en: Subscription product
it: Prodotto dell'iscrizione

en: Subscription with ID "%1$s" not found
it: Iscrizione con ID "%1$s" non trovata

en: Subscriptions
it: Iscrizioni

en: Suggested products
it: Prodotti suggeriti

en: Sum
it: Totale

en: Supplier information
it: Informazioni sul fornitore

en: Suppliers
it: Fornitori

en: Telephone
it: Telefono

en: Template "%1$s" not available
it: Il template " 1 %1$s " non è disponibile

en: Terms and conditions
it: Termini e Condizioni

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
it: Grazie per il tuo ordine %1$s del %2$s.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
    
    The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
it: Grazie per il tuo ordine %1$s del %2$s.
    
    L'ordine rimarrà in sospeso finchè riceveremo il pagamento. Se hai scelto di pagare in anticipo, perfavore trasferisci il denaro nel nostro conto bancario indicando Ordine n. %1$s come causale.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
    
    We received the payment and will care about your order immediately.
it: Grazie per il tuo ordine %1$s del %2$s.
    
    Abbiamo ricevuto il pagamento e procederemo con il tuo ordine immediatamente.

en: Thank you for your order and authorizing the payment.
    An e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
it: Grazie per il tuo ordine. Il pagamento è stato autorizzato.
    Un'e-mail con i dettagli dell'ordine ti verrà inviata nei prossimi minuti.

en: Thank you for your order.
    We received your payment and an e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
it: Grazie per il tuo ordine! 
    Abbiamo ricevuto il pagamento. Un'email con i dettagli dell'ordine ti verrà inviata nei prossimi minuti.

en: Thank you for your review!
it: Grazie per la tua recensione!

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The delivery status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
it: Lo stato della consegna del tuo ordine %1$s del %2$s è cambiato a "%3$s"

en: The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
it: L'ordine rimarrà in sospeso finché non riceveremo il pagamento. Se hai scelto di pagare in anticipo, per favore trasferisci il denaro nel nostro conto bancario indicando Ordine n.%1$s come causale.

en: The order was canceled.
    Do you wish to retry your order?
it: L'ordine è stato cancellato. Desideri riprovare a fare l'ordine?

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The parcel for your order %1$s from %2$s could not be delivered.
it: Il pacco relativo al tuo ordine %1$s del %2$s non può essere consegnato.

en: The payment confirmation for your order is still pending.
    You will get an e-mail as soon as the payment is authorized.
it: Il pagamento per il tuo ordine è ancora in sospeso.
    Riceverai un'email non appena il pagamento verrà autorizzato.

en: The payment couldn't be renewed
it: Il pagamento non può essere rinnovato

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: The payment for your order %1$s from %2$s has been refunded.
it: Il pagamento per il tuo ordine %1$s del %2$s è stato rimborsato.

en: The subscription for the product has ended
it: L'iscrizione all'abbonamento è scaduta

en: The subscription for the product has ended.
it: L'iscrizione all'abbonamento è scaduta

en: Three month
it: Tre mesi

en: Time frame
it: Tempistica

en: Toggle fullscreen
it: Elimina schermo intero

en: Top seller
it: Più venduti

en: Total
it: Totale

en: Total quantity
it: Quantità totale

en: Try again
it: Riprova

en: Two weeks
it: Due settimane

en: Unable to call method "%1$s"
it: Impossibile chiamare il metodo " 1 %1$s "

en: Unable to create an account for "%1$s": %2$s
it: Impossibile creare un account per "%1$s": %2$s

en: Unable to create an account: %1$s
it: Impossibile creare un account: %1$s

en: Unable to save address for customer "%1$s": %2$s
it: Impossibile salvare l'indirizzo per il cliente "%1$s": %2$s

en: Unable to set cache entry: %1$s
it: Impossibile settare l'elemento della cache: %1$s

en: Unfortunately, the payment for your order was refused.
    Do you wish to retry?
it: Sfortunatamente il pagamento per il tuo ordine è stato rifiutato. 
    Desideri riprovare?

en: Update
it: Aggiorna

en: Variant
it: Variante

en: Vat ID
it: Partita Iva

en: Vendor response
it: Risposta del venditore

en: Watch
it: Osserva

en: Watched products
it: Osservati

en: We have received your payment, and will take care of your order immediately.
it: Abbiamo ricevuto il tuo pagamento e procederemo immediatamente con l'elaborazione del tuo ordine.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: We received the returned parcel for your order %1$s from %2$s.
it: Abbiamo ricevuto il pacco reso per l'ordine %1$s del %2$s.

en: Web site
it: Sito Web

en: What do you think about the product
it: Cosa ne pensi del prodotto?

note: / Date format with year (Y), month (m) and day (d). See http://php.net/manual/en/function.date.php
en: Y-m-d
it: A-m-g

en: YYYY-MM-DD
it: GG-MM-AAAA

en: YYYY-MM-DD HH:mm
it: GG-MM-AAAA HH:mm

en: You are here:
it: Ti trovi qui:

en: You can use your voucher any time in our online shop
it: Puoi usare il tuo voucher in qualsiasi momento nel nostro shop online

en: You will now be forwarded to the next step
it: Verrai inviato al prossimo passaggio

en: You've cancelled the subscription
it: Hai cancellato la tua iscrizione

en: Your account
it: Il tuo account

en: Your choice
it: Le tue selezioni

en: Your comment
it: Il tuo commento

note: / Account creation e-mail subject
en: Your new account
it: Il tuo nuovo account

note: / Payment e-mail subject with order ID
en: Your order %1$s
it: Il tuo ordine %1$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: Your order %1$s from %2$s has been dispatched.
it: Il tuo ordine %1$s del %2$sè stato spedito.

en: Your rating
it: La tua valutazione

en: Your reference
it: La tua referenza

en: Your reference number
it: Il tuo numero di referenza

en: Your review
it: La tua recensione

en: Your search result
it: I tuoi risultati di ricerca

en: Your subscription
it: La tua iscrizione

en: Your subscription product
it: Il tuo abbonamento

en: Your voucher
it: Il tuo voucher

en: Your voucher:
it: Il tuo voucher:

note: / Product notification e-mail subject
en: Your watched products
it: I tuoi prodotti osservati

en: Zoom in/out
it: Ingrandisci/Rimpicciolisci

en: address
it: indirizzo

en: clear all
it: elimina tutto

en: delivery
it: consegna

note: / Price quantity format with quantity (%1$s)
en: from %1$s
it: da %1$s

en: like billing address
it: come l'indirizzo di fatturazione

en: new address
it: nuovo indirizzo

en: none
it: nessuno

en: order
it: ordine

en: payment
it: pagamento

en: price:default
it: prezzo:default

en: process
it: elaborazione

note: / code for "product is in stock"
en: stock-high
it: Disponibilità alta

note: / code for "only a few products are available"
en: stock-low
it: disponibilità bassa

note: / code for "product is out of stock"
en: stock-out
it: disponibilità terminata

note: / code for "product is available (without stock limit)"
en: stock-unlimited
it: disponibilità illimitata

en: summary
it: Riepilogo

en: tax
it: tassa

en: ▲ Name
it: ▲ Nome

en: ▲ Price
it: ▲ Prezzo

en: ▼ Name
it: ▼ Nome

en: ▼ Price
it: ▼ Prezzo
