aimeos-core - en to uk translation catalogue (211 entries)

en: %1$d article | %1$d articles
uk[0]: %1$d товар
uk[1]: %1$d товара
uk[2]: %1$d товарів
uk[3]: %1$d товарів

note: / Rebate format with rebate value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s off
uk: знижка %1$s %2$s

note: / Order status (%1$s) and date (%2$s), e.g. "received at 2000-01-01"
en: %1$s at %2$s
uk: %1$s в %2$s

note: / Price shipping format with shipping / payment cost value (%1$s) and currency (%2$s)
en: + %1$s %2$s/item
uk: + %1$s %2$s/штука

en: + Payment costs
uk: + Вартість оплати

en: + Shipping
uk: + Доставка

en: Add billing address
uk: Додати адресу

en: Add to basket
uk: До кошика

en: Additional
uk: Номер будинку

en: Additional 2
uk: Поверх / Квартира

en: Address with ID "%1$s" not found
uk: Адресу з ID "%1$s" не знайдено

en: Addresses
uk: Адреси

en: All deliveries shipped are subject to our terms and conditions, which are available on our website and which you accepted when placing your order.
    
    This email contains confidential information and is exclusively for the use of the person addressed. Should you not be that person then please reply to this e-mail and delete the e-mail and attachments afterwards.
uk: Всі відправлені поставки відповідають нашим умовам та умовам, які доступні на нашому веб-сайті та які ви прийняли при оформленні замовлення.
    
    Цей електронний лист містить конфіденційну інформацію і призначений виключно для використання адресованою особою. Якщо ви не є такою особою, будь ласка, відповідайте на цей електронний лист та видаляйте електронне повідомлення та вкладення після цього.

en: Article
uk: Артикул

en: Article no.
uk: Артикул

en: Article no.:
uk: Артикул:

en: At least one billing address part is missing or invalid
uk: Принаймні одна частина платіжної адреси відсутня або недійсна

en: At least one delivery address part is missing or invalid
uk: Принаймні одна частина адреси доставки відсутня або недійсна

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Back
uk: Назад

en: Basket
uk: Корзина

en: Billing address
uk: Платіжна адреса

en: Billing address part "%1$s" is invalid
uk: Частина платіжної адреси "%1$s" не дійсна

en: Billing address part "%1$s" is missing
uk: Частина платіжної адреси "%1$s" відсутня

en: Birthday
uk: День народження

en: Buy now
uk: Купити зараз

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Categories
uk: Категорії

en: Change
uk: Змінити

en: Change payment
uk: Смінити оплату

en: Channel
uk: Канал

en: Characteristics
uk: Характеристики

en: Checkout
uk: Перейти до оформлення

en: City
uk: Місто

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
uk: Клас "%1$s" не реализуе "%2$s"

en: Class "%1$s" does not implement interface "%2$s"
uk: Клас "%1$s" не реализуе інтерфейс "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
uk: Клас "%1$s" не доступний

en: Class "%1$s" not found
uk: Клас "%1$s" не знайдено

en: Close
uk: Закрити

en: Company
uk: Компанія

en: Confirmation
uk: Підтвердження

en: Country
uk: Країна

en: Coupon codes
uk: У мене є промо-код

en: Coupons
uk: Купони

en: Created
uk: Створено

en: Customer with ID "%1$s" not found
uk: Кліента з ID "%1$s" не знайдено

en: Dear %1$s %2$s %3$s
uk: Вельмишановний %1$s %2$s %3$s

en: Dear Sir or Madam
uk: Вельмишановний Пан чи Пані

en: Delete
uk: Видалити

en: Delivery
uk: Доставка

en: Delivery address
uk: Адреса доставки

en: Delivery address part "%1$s" is invalid
uk: Частина адреси доставки "%1$s" не дійсна

en: Delivery address part "%1$s" is missing
uk: Частина адреси доставки "%1$s" відсутня

en: Delivery within
uk: Доставка впродовж

en: Description
uk: Опис

en: Details
uk: Деталі

en: Downloads
uk: Зкачувані матеріали

note: / E-mail HTML title
en: E-mail notification
uk: Повідомлення E-mail

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Favorite products
uk: Обрані товари

en: Fax
uk: Факс

en: Fields with an * are mandatory
uk: Позначені * поля є обов'язковими

en: First name
uk: Ім'я

en: Go
uk: Далі

en: Grid view
uk: Сітка

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a> and <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a>
uk: Я приймаю <a href="%1$s" target="_blank" title="Умови" alt="Умови">умови</a> та згоден з <a href="%2$s" target="_blank" title="Политика конфіденційності" alt="Политика конфіденційності">политикою конфіденційності</a>

en: If back in stock
uk: Якщо з'явиться в наявності

en: If price decreases
uk: Якщо знизиться ціна

en: If you have any questions, please reply to this e-mail
uk: Якщо у вас виникли запитання, будь ласка, дайте відповідь на цей e-mail

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: Incl. %1$s%% VAT
uk: вкл. %1$s%% ПДВ

en: Included rebates
uk: Застосовані знижки

en: Interval
uk: Інтервал

en: Invalid characters in class name "%1$s"
uk: Недопустимі символы в назві класу "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
uk: Недопустимі символы в імені кліента "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
uk: Невірна назва класу "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
uk: Невірний домен "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
uk: Неприпустиме підприємство "%1$s"

en: Invalid process response from service provider with code "%1$s"
uk: Недійсна відповідь процесу від постачальника послуг з кодом "%1$s"

en: Language
uk: Мова

en: Last name
uk: Прізвище

en: Last seen
uk: Недавно дивились

en: Latest
uk: По новизні

en: List view
uk: Список

en: Login
uk: Логін

en: Name
uk: Назва

en: New delivery address
uk: Нова адреса доставки

en: Next
uk: Далі

en: No articles found for <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Please try again with a different keyword.
uk: Нічого не знайдено для <span class="searchstring">"%1$s"</span>. Спробуйте ще раз із іншим ключовим словом.

en: No type item for "%1$s/%2$s" in "%3$s" found
uk: Не знайдено типу елементу для "%1$s/%2$s" в "%3$s"

en: No view available
uk: Немає доступних режимів виводу

en: Number of coupon codes exceeds the limit
uk: Кількість кодів купонів перевищила встановлений ліміт

en: Object doesn't implement "%1$s"
uk: Об'єкт не реалізує "%1$s"

en: One month
uk: Один місяць

en: One or more products you are watching have been updated.
uk: Один або кілька продуктів, які ви переглядаєте, оновлено.

en: One week
uk: Один тиджень

en: Options
uk: Параметри

en: Order
uk: Замовлення

en: Order ID
uk: ID замовлення

en: Order channel
uk: Порядок замовлень

en: Order date
uk: Дата замовлення

en: Order details
uk: Деталі замовлення

en: Order history
uk: Історія замовлення

en: Order status
uk: Статус замовлення

en: Order with ID "%1$s" not found
uk: Замовлення з ID "%1$s" не знайдено

en: Other customers also bought
uk: Доповнити образ

en: Page %1$d of %2$d
uk: Сторінка %1$d з %2$d

en: Password
uk: Пароль

en: Payment
uk: Оплата

en: Payment costs
uk: Вартість оплати

en: Payment status
uk: Статус оплати

en: Pinned products
uk: Відмічені товари

en: Please accept the terms and conditions
uk: Будь ласка, прийміть умови

en: Please check your order
uk: Будь ласка, перевірте ваше замовлення

en: Please choose your delivery method
uk: Оберіть спосіб доставки, будь ласка

en: Please choose your payment method
uk: Оберіть спосіб оплати, будь ласка

en: Please enter at least three characters
uk: Будь ласка, введіть мінімім три символи

en: Please select
uk: Будь ласка оберіть щось

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Previous
uk: Назад

en: Price
uk: Ціна

en: Proceed
uk: Продовжити

en: Product
uk: Товар

en: Products you might be also interested in
uk: Продукти, які можуть вас зацікавити

en: Properties
uk: Властивості

en: Quantity
uk: Кількість

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Reference
uk: Посилання

en: Related
uk: Пов'язаний

en: Relevance
uk: Відповідність

en: Reset
uk: Скинути

note: / Product search hint with user provided search string (%1$s)
en: Result for "%1$s"
uk: Результат для "%1$s"

en: Reviews
uk: огляд

en: Salutation
uk: Вітання

en: Save
uk: Зберегти

en: Search
uk: Пошук

en: Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d article) | Search result for <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d articles)
uk[0]: Результат пошуку для <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d входження)
uk[1]: Результат пошуку для <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d входжень)
uk[2]: Результат пошуку для <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d входжень)
uk[3]: Результат пошуку для <span class="searchstring">"%1$s"</span> (%2$d входжень)

en: Select country
uk: Виберіть країну

en: Select currency
uk: Виберіть валюту

en: Select language
uk: Виберіть мову

en: Select salutation
uk: Виберіть вітання

en: Select state
uk: Виберіть область

en: Service fees
uk: Вартість послуги

en: Services
uk: Послуги

en: Shipping
uk: Доставка

en: Show
uk: Показати

en: Show all quotes
uk: Показати всі відгуки

en: Sort by:
uk: Сортувати по:

en: State
uk: Область

en: Status
uk: Статус

note: / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out) and stock level string (%2$s) / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out) and stock level string (%2$s)
en: Stock: %1$s, %2$s
uk: Запаси: %1$s, %2$s

note: / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out), stock level string (%2$s) and back in stock date (%3$s) / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out), stock level string (%2$s) and back in stock date (%3$s)
en: Stock: %1$s, %2$s, back on %3$s
uk: Запаси: %1$s, %2$s, оновлення запасів %3$s

en: Street
uk: Вулиця

en: Sub-total
uk: Проміжна сумма

en: Subscriptions
uk: передплата

en: Suggested products
uk: Схожі моделі

en: Sum
uk: Сумма

en: Suppliers
uk: Постачальники

en: Telephone
uk: Телефон

en: Template "%1$s" not available
uk: Шаблон "%1$s" не доступний

en: Terms and conditions
uk: Правила та умови

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
uk: Дякуємо за ваше замовлення %1$s від %2$s.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
    
    The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
uk: Дякуємо за ваше замовлення %1$s від %2$s.
    
    Замовлення очікує, поки ми не отримаємо остаточний платіж. Якщо ви вирішили сплатити заздалегідь, будь ласка, перерахуйте гроші на наш банківський рахунок з ID замовлення %1$s в примітці переказу.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
    
    We received the payment and will care about your order immediately.
uk: Дякуємо за ваше замовлення %1$s від %2$s.
    
    Ми отримали оплату і негайно потурбуємося про доставку.

en: Thank you for your order and authorizing the payment.
    An e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
uk: Дякуємо за ваше замовлення і оплату
    E-mail з деталями замовлення буде надіслано протягом кількох хвилин.

en: Thank you for your order.
    We received your payment and an e-mail with the order details will be sent to you within the next few minutes.
uk: Дякуємо за ваше замовлення.
    Ми отримали оплату і E-mail з деталями замовлення буде надіслано протягом кількох хвилин.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The delivery status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
uk: Статус доставки замовлення %1$s від %2$s було змінено на "%3$s".

en: The order was canceled.
    Do you wish to retry your order?
uk: Замовлення зкасовано.
    Бажаєте повторити ваше замовлення?

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The parcel for your order %1$s from %2$s could not be delivered.
uk: Неможливо надіслати ваше замовлення %1$s від %2$s.

en: The payment confirmation for your order is still pending.
    You will get an e-mail as soon as the payment is authorized.
uk: Підтвердження оплати вашого заповлення поки-що не отримано.
    Ви отримаєте e-mail щойно оплата буде підтверджена.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3%s)
en: The payment for your order %1$s from %2$s has been refunded.
uk: Оплата за ваше замовлення %1$s від %2$s була повернута.

en: Three month
uk: Три місяці

en: Time frame
uk: Часові рамки

en: Top seller
uk: Лідери продажу

en: Total
uk: Разом

en: Total quantity
uk: Загальна кількість

en: Try again
uk: Спробуйте ще раз

en: Two weeks
uk: Два тиждні

en: Unable to call method "%1$s"
uk: Неможливо викликати метод "%1$s"

en: Unable to save address for customer "%1$s": %2$s
uk: Неможливо зберегти адресу для клієнта "%1$s": %2$s

en: Unable to set cache entry: %1$s
uk: Неможливо встановити кеш для запису: %1$s

en: Unfortunately, the payment for your order was refused.
    Do you wish to retry?
uk: На жаль, в оплаті вашого замовлення відмовили.
    Ви хочете повторити спробу?

en: Update
uk: Оновити

en: Vat ID
uk: ID ПДВ

en: Watch
uk: Слідкувати

en: Watched products
uk: Відслідковувані товари

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: We received the returned parcel for your order %1$s from %2$s.
uk: Ми отримали повернення доставки для вашого замовлення %1$s від %2$s.

en: Web site
uk: Сайт

en: You are here:
uk: Ви тут:

en: You will now be forwarded to the next step
uk: Перехід до наступного кроку

en: Your comment
uk: Ваш коментар до замовлення

note: / Payment e-mail subject with order ID
en: Your order %1$s
uk: Ваше замовлення %1$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: Your order %1$s from %2$s has been dispatched.
uk: Ваше замовлення %1$s від %2$s оброблено

en: Your search result
uk: Ваш результат пошуку

note: / Product notification e-mail subject
en: Your watched products
uk: Ваші відслідковувані товари

en: address
uk: Адреса

en: delivery
uk: Доставка

note: / Price quantity format with quantity (%1$s)
en: from %1$s
uk: від %1$s

en: like billing address
uk: співпадає з платіжною

en: new address
uk: нова адреса

en: none
uk: не обрано

en: order
uk: замовлення

en: payment
uk: оплата

note: / code for "product is in stock"
en: stock-high
uk: великі запаси

note: / code for "only a few products are available"
en: stock-low
uk: малі запаси

note: / code for "product is out of stock"
en: stock-out
uk: немає на складі

note: / code for "product is available (without stock limit)"
en: stock-unlimited
uk: запаси не обмежені

en: summary
uk: Резюме

en: ▲ Name
uk: ▲ Назва

en: ▲ Price
uk: Ціна: від найвищої до найнижчої

en: ▼ Name
uk: ▼ Назва

en: ▼ Price
uk: Ціна: від найнижчої до найвищої
